Czytanie, a rozwój dziecka

Chyba każdy z nas słyszał o tym, że czytanie dziecku, nawet gdy jeszcze znajduje się w brzuchu mamy, jest niezwykle ważne dla jego rozwoju. Nie bez powodu co chwilę można usłyszeć o najróżniejszych akcjach, które mają zachęcać zarówno rodziców, jak i same dzieci do regularnego czytania. Niestety, w dobie Internetu i innych nowoczesnych rozwiązań, które zabierają uwagę najmłodszych, jest to coraz trudniejsze zadanie. Warto jednak postarać się wpoić naszym dzieciom nawyk czytania, ponieważ przynosi to naprawdę duże korzyści dla ich rozwoju.

Lepsza komunikacja myśli i emocji

Poprzez czytanie, dziecko jest w stanie rozwinąć swoje słownictwo, ale także nauczyć się sposobów na komunikowanie otoczeniu swoich myśli. Sami doskonale wiemy, że osoby z bogatszym zasobem słownictwa potrafią lepiej opisywać swoje uczucia, a także wyrażać swoje zdanie. Czytanie uczy dzieci także dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, przez co łatwiej przychodzi im rozumienie zasad jakimi rządzi się społeczeństwo.

Lepsza koncentracja

Brak koncentracji u bardzo małych dzieci to coś oczywistego i zupełnie normalnego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak jak w przypadku innych umiejętności u dziecka, powinniśmy również pracować nad rozwijaniem jego koncentracji. A czytanie jest z pewnością jednym z najlepszych sposobów, aby osiągnąć ten cel.

Ćwiczenie emocji i terapia w domu

Różnorodność tematów podejmowanych w książkach dla dzieci sprzyja rozwojowi ich empatii oraz wrażliwości. Bardzo często, ich treści stają się ważnym pretekstem do rozmów z rodzicami oraz rówieśnikami na bardzo istotne tematy, które pomagają się dziecku rozwijać również pod względem emocjonalnym. Nie bez powodu, książki są często bardzo istotnym narzędziem w leczeniu psychoterapeutycznym dzieci, które są na przykład zbyt nieśmiałe, lub też nadmiernie agresywne.

Doskonały relaks

Dzieci, podobnie jak dorośli, potrzebują również czasu na wartościowy odpoczynek, który pozwoli im się oderwać od nadmiaru bodźców i wrażeń w ciągu dnia. Książki stanowią w tym przypadku idealne narzędzie do tego, aby niemal całkowicie odciąć się od tego co się dzieje dookoła, pogrążając się w świecie fantazji.

Dodaj komentarz