Gdzie zamieszkać na studiach?

Matura to czas, kiedy uczniowie szkół średnich podejmują ważne decyzje oraz przystępują do egzaminu dojrzałości. A jego wynik decyduje o zakwalifikowaniu się na wymarzone studia. Często wybrana uczelnia jest znacznie oddalona od miejsca zamieszkania. Aby osiągnąć swój upragniony cel, często wymagana jest przeprowadzka do innego, obcego miasta. Z dala od rodziny i najbliższych przyjaciół. Są to decyzje, którym towarzyszą emocje nie do opisania. Wyrwanie z rodzinnego gniazda, co wiąże się z większą swobodą, a także z większą odpowiedzialnością. Przede wszystkim, aby zapewnić komfortowe warunki do życia podczas studiów, należy zastanowić się, gdzie zamieszkać na studiach i wybrać najlepszą dla siebie opcję z pośród akademika, stancji oraz wynajęcia mieszkania.

Akademik jako pierwsza opcja

Akademik jest to najtańszy wariant i często wybierany. Jednak liczba miejsc jest ograniczona, dlatego chcąc się załapać do grona mieszkających tam, należy dużo wcześniej postarać się o przydział. Mieszkanie w domu studenta oprócz niskiego czynszu ma wiele innych zalet. Szybka integracja z resztą mieszkających tam studentów, co za tym idzie również szybki przepływ informacji. Akademiki położone są przeważnie niedaleko uczelni, co jest kolejnym plusem, gdyż oszczędzamy czas na przemieszczaniu się i możemy go wykorzystać na naukę. Mieszkanie z kolegą czy koleżanką z roku daje możliwość wspólnej nauki oraz wzajemnej motywacji. Minusem domów studenta jest brak samodzielnego wyboru współlokatora. Zdarza się, że mieszkają ze sobą osoby, które w ogóle nie mogą się dogadać ze względu na różnicę charakterów i poglądów. Nie jest to komfortowa sytuacja dla żadnej ze stron.

Mieszkanie własne cztery kąty

Opcja z akademikiem nie jest dla wszystkich, gdyż są osoby, które bardzo sobie cenią prywatność i spokój. A taki komfort można poczuć wynajmując mieszkanie, szczególnie, że możemy wybrać współlokatorów. Koszt wynajmu mieszkanie jest duży wyższy niż akademik, ale zawsze możemy wynajmować z kimś znajomym. Wtedy koszty można podzieli na pół i wyższa kwota nie jest tak odczuwalna.

Stancja – alternatywa wynajmowanego mieszkania

Dla studentów, dla których priorytetem jest nauka i nie mają wielkich wymagań co do warunków mieszkaniowych jest stancja. To nic innego jak wynajem pokoju z dostępem do łazienki i kuchni, których właścicielami są zazwyczaj osoby starsze. Przeważnie takie osoby chętnie dzielą się przestrzenią za niewielką opłatą, licząc na pomoc przy drobnych pracach domowych oraz na towarzystwo przy przysłowiowej herbacie. A student oprócz niskiego czynszu ma również zapewniony spokój i ciszę – idealne warunki do nauki.

Dodaj komentarz