Kiedy można otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy?

Kiedy można otrzymać odszkodowanie za opóźniony lot czarterowy?

Rodzinne wakacje lotnicze, samotny wyjazd w nieznane, romantyczna wycieczka organizowana przez biuro podróży – w tych wszystkich sytuacjach najczęściej są wykorzystywane loty czarterowe. Są tanie i pozwalają obniżyć ceny wyjazdów turystycznych. Często jednak zdarza się, że czartery mocno się spóźniają. Czy w takiej sytuacji można uzyskać odszkodowanie za opóźniony lot?

Lawina opóźnień

Linie czarterowe specjalizują się w obsłudze lotów turystycznych. Mają po 2-3 samoloty i dziennie każda maszyna musi wykonać po kilka kursów. Dlatego każde opóźnienie powoduje lawinę kolejnych. W efekcie 6 kurs z rzędu może być opóźniony nawet o kilka godzin, co frustruje przede wszystkim samych turystów. Problem w tym, że często na lotniskach panuje ogromna dezinformacja, a pasażerowie stopniowo dowiadują się z tablicy odlotów, że lot będzie opóźniony o kolejne, długie godziny.
Pozornie wydawać by się mogło, że o odszkodowanie za opóźniony lot wypłaci biuro podróży, które przy organizacji wycieczki czy wakacji korzysta z usług danego przewoźnika. Jednak rzadko kiedy tak się dzieje. Odpowiedzialny za całą sytuację jest czarter i to do firmy czarterowej trzeba składać ewentualną reklamację. Pozwala na to dyrektywa unijna WE261/2004.

Rekompensata za spóźnienie powyżej 3 godzin

Zgodnie z prawem odszkodowanie za opóźniony lot można otrzymać, jeśli jest on opóźniony o co najmniej 3 godziny albo wina za całą sytuację leży po stronie przewoźnika. Rekompensata jest należna, a na zgłoszenie takiej reklamacji jest sporo czasu – od 1 roku do 6 lat, w zależności od tego, gdzie zarejestrowany jest przewoźnik czarterowy. Rekompensaty wynoszą od 125 do nawet 600 euro, więc jest o co walczyć.
Oczywiście odszkodowania z tytułu innych ubezpieczeń są dużo wyższe, ale pamiętajmy, że rekompensatę za opóźniony lot otrzyma nawet osoba, która nie miała ubezpieczenia turystycznego. Dlatego trudno byłoby oczekiwać, że będzie ona wypłacana w takiej samej wysokości jak m.in. odszkodowanie za wypadek śmiertelny z OC sprawcy czy odszkodowanie za błąd medyczny z OC lekarza. Linie lotnicze mają również specjalne ubezpieczenie OC na swoją działalność i z niego mogą wypłacać odszkodowania.

Dodaj komentarz